Praskla realitná bublina na Slovensku?
31. 01. 2023

Praskla realitná bublina na Slovensku?

Ceny nehnuteľností v minulom roku dosahovali historické maximá. Bývania bolo nedostatok, úvery boli stále pomerne lacné, no ceny bytov a domov neustále výrazne rástli. Mnohí s kúpou nehnuteľnosti preto čakali a váhali. Kupovali sa prevažne nehnuteľnosti na bývanie. Investičné nehnuteľnosti vďaka vysokým cenám mnohí zvažovali a vyčkávali na pokles cien. 

V treťom kvartáli minulého roka dosiahli ceny nehnuteľností maximum, priemerná cena sa totiž vyšplhala až na 2714 eur za meter štvorcový. Táto suma bola aj historickým maximom na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami. Najdrahšie nehnuteľnosti boli pochopiteľne v Bratislavskom kraji, kde za meter štvorcový bolo potrebné zaplatiť až 3451 eur, najlacnejšie nehnuteľnosti boli pritom v neďalekom Nitrianskom kraji, kde meter štvorcový stál 1450 eur.

Posledné mesiace však začal trh s nehnuteľnosťami chladnúť a ceny nehnuteľností začali postupne plošne klesať na celom území Slovenska. Napriek tomu, že ceny nehnuteľností plošne o niečo málo klesajú, trh bude medziročne rásť. Preto sa netreba spoliehať na príliš vysoké pády, ako tomu bolo pri prasknutí realitnej bubliny v roku 2008. Dosiahnutie cien na úroveň, aká bola v roku 2021 tak môže trvať oveľa dlhšie, ako by sa mohlo zdať, dokonca je možné, že už sa na túto cenovú úroveň nikdy nedostaneme.

Hoci v priemere ceny nehnuteľností na Slovensku mierne klesajú, môže to byť zavádzajúca informácia, nakoľko v niektorých krajoch je síce pokles, no v iných zas ceny nehnuteľností stále rastú. Napríklad dvojizbové byty v Banskobystrickom kraji poklesli o 12,09%, v Nitrianskom kraji narástli o 7,25%. Sú to však ponukové ceny nehnuteľností a je možné, že sa do priemeru rátali aj nehnuteľnosti, ktorých majitelia mali vysoké očakávania a neboli tieto čísla reálne. Situácia na trhu je skutočne rôznorodá a nedá sa úplne predpovedať, ako sa bude vyvíjať. Momentálne však vieme len toľko, že pokles cien nehnuteľností nie je a ani nebude veľmi výrazný. Napríklad pri sume 150.000 je zľava okolo 5000 eur len približne 3%.  

Na spomalenie, respektíve zastavenie cien nehnuteľností má momentálne najväčší vplyv zdražovanie hypoték. Pokým minulý rok záujemcovia o nehnuteľnosti vyčkávali s kúpou kvôli premršteným cenám, teraz s kúpou čakajú práve kvôli vysokým úrokom. Keďže je však oveľa nižší dopyt, vplýva to aj na ceny, ktoré sa pomaličky upravujú. Rast úrokových sadzieb však bude pokračovať, aktuálne sa vyšplhali až na úroveň okolo 4%.

Úprava cien bytov tak bude pravdepodobne pokračovať, no je potrebné povedať, že odborníci sa zhodujú na tom, že klesať budú len ceny starších nehnuteľností, ktoré si vyžadujú investíciu, prípadne budú majitelia potrebovať financie z predaja veľmi rýchlo. Predaj vo veľmi krátkom čase, na ktorý sme boli zvyknutí sa už takmer nevyskytuje, v súčasnosti je bežné ak je ponúkaná nehnuteľnosť v inzercii aj niekoľko mesiacov, čo bol bežný jav pred pár rokmi. Kupujúci sú čoraz náročnejší a neodpúšťajú chyby v inzercií, zle spracovanú ponuku alebo absentujúce video prípadne 3D obhliadku. Ceny novostavieb budú naďalej na rovnakej úrovni s rastúcou tendenciou, nakoľko pokles cien v súčasnosti nedovoľujú vysoké ceny materiálov, energií a práce.

Dostupnosť bývania na Slovensku je v súčasnosti čoraz horšia a pokiaľ plánujete kupovať nehnuteľnosť na vlastné bývanie, je namieste sa o tomto kroku poradiť s odborníkmi.

Ak máte akúkoľvek otázku, ozvite sa na bezplatnú konzultáciu a ocenenie nehnuteľnosti. 

Realitné služby Paluch
Autor: Realitné služby Paluch

O Vašu nehnuteľnosť v oblasti Žilina a Kysuce sa postará realitný maklér:

Martin Paluch - majiteľ a konateľ

realitné služby Žilina a Kysuce

 

logo_web_shadow

+421 908 128 948

reality@paluch.sk

www.paluch.sk

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu aktuálnych informácii a článkov zo sveta nehnuteľností

Raz do mesiaca tipy, rady a novinky e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov