Nový stavebný zákon: So stavbou sa podľa ministerstva oplatí počkať

Nový stavebný zákon: So stavbou sa podľa ministerstva oplatí počkať

Vláda schválila nové znenie stavebného zákona. Nový stavebný zákon prichádza s cieľom zjednodušiť a urýchliť stavebné procesy. Novinkou je napríklad zvýšenie maximálnej plochy drobnej stavby na 50m², zlúčenie územného a stavebného konania pre jednoduché a väčšie stavby či povinné lehoty pre stavebné úrady a právnické osoby. 

Tento zákon prinesie množstvo výhod pre všetkých zúčastnených. Prečítajte si môj článok a zistite, čo všetko sa mení a ako to ovplyvní výstavbu. 

Zníženie administratívnej záťaže

Hlavným cieľom nového stavebného zákona je zjednodušenie, zrýchlenie a zniženie administratívnej záťaže, ktorú doteraz pociťovali občania, stavebníci, developéri, podnikatelia a štátne úrady. Zákon bol schválený bez pripomienok a prináša množstvo vylepšení oproti predchádzajúcemu zneniu zákona. Celý proces povoľovania a realizácie stavieb, od návrhu stavebného zámeru po kolaudáciu, sa zjednoduší. Napríklad, ak plánujete postaviť dvojgaráž, už nebudete musieť prechádzať zložitými administratívnymi procedúrami.

Nové definície a podmienky

Nový zákon rozširuje definíciu drobných stavieb, pričom drobná stavba bude definovaná ako stavba s plochou až do 50m² zastavanej plochy. To znamená letné kuchyne, kôlne, garáže a iné podobné stavby. Drobné stavby, ak nie sú na verejnom priestranstve a spĺňajú zákonom stanovené podmienky, podľa nového zákona nevyžadujú povolenie. Ďalej medzi drobné stavby budú patriť aj montované stavby do 50m², ale aj podzemné stavby do 25m² ako sú nádrže, žumpy, pivnice či bazény do 25m². Zmeny sa dotknú aj povoľovania fotovoltických zariadení, čo zjednoduší proces ich realizácie.

Okrem iného ak plánujete opravy alebo úpravy existujúcich stavieb, ako je napríklad obnova fasády budovy, úpravy na pozemku (napr. oplotenie, vstupy, spevnené plochy alebo zavlažovacie systémy), nemusíte ich ohlasovať, ak splnia podmienky drobnej stavby do 50m² zastavanej plochy. Pozor, ak sú však tieto úpravy na verejných priestranstvách alebo sú bližšie ako 2 metre od hranice so susednými pozemkami, ohlásenie bude potrebné.

Taktiež, ak inštalujete zariadenie na výrobu tepla, elektriny alebo chladu z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), nebudete musieť podávať ohlášku, ak výkon zariadenia nepresiahne 50 kW.

Zjednodušenie správneho konania

V rámci nového zákona sa zavádza systém jedného správneho konania. Namiesto dvoch konaní (územné a stavebné) bude teraz len jedno konanie - konanie o stavebnom zámere. Tento krok výrazne zjednoduší a urýchli celý proces. Overovanie projektovej dokumentácie už nebude súčasťou správneho konania, čo prispieva k rýchlejšiemu vybaveniu žiadostí.

Rozširuje sa okruh jednoduchých stavieb, ktoré je možné povoliť a overiť projekt práve v jednom správnom konaní a stavebník ich môže zabezpečovať svojpomocne. Za jednoduchú stavbu budú považované napríklad bytové budovy so zastavanou plochou do 300m², stavby na individuálnu rekreáciu so zastavanou plochou do 300m² a podobne.

Zavedenie elektronizácie a určenie práv, povinností stavebných úradov

Nový stavebný zákon má definovať a určovať povinnosti, oprávnenia zamestnancov stavebných úradov, ako je stavebný dozor, projektant alebo vedúci stavby. Ak sa dotknutý orgán nevyjadrí v zákonom stanovenej lehote, nastáva fikcia súhlasu, čo znamená, že projekt sa automaticky považuje za schválený. Zavádzajú sa aj systémy, ktoré penalizujú stavebné úrady za nedodržanie lehoty.

V neposlednom rade sa očakáva zavedenie elektronizácie agendy, vrátane elektronického úložiska projektovej dokumentácie a postupnej digitalizácie všetkých procesov. Tento prístup má za cieľ zlepšiť kvalitu a zrýchliť stavebné procesy.

Záver a budúcnosť stavebného zákona

Od 1. apríla 2025 začne prechodné obdobie, počas ktorého bude možné podávať projekty aj v listinnej podobe. Fyzické a právnické osoby môžu žiadosti podávať v listinnej forme až do 31. marca 2029. Nové pravidlá sa budú zavádzať postupne, pričom staré procesy budú pokračovať podľa platných predpisov.

Záznam z tlačovej besedy 

Moje odporúčanie pre Vás znie, oboznámte sa s novým stavebným zákonom a zvážte, či začať procesy už teraz, pred účinnosťou nového zákona alebo počkať na účinnosť nového stavebného zákona.

 

Realitné služby Paluch
Autor: Realitné služby Paluch

O Vašu nehnuteľnosť sa postará realitný maklér:

Martin Paluch - majiteľ a konateľ

realitné služby

logo_web_shadow

+421 908 128 948

reality@paluch.sk

www.paluch.sk

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov zo sveta nehnuteľností

Raz do mesiaca tipy, rady a novinky e-mailom

spracovaním osobných údajov