
Nový stavebný zákon 2025: nové pravidlá, povolenia, čierne stavby, ohlásenie stavby. Aké veľké zmeny nás čakajú?
Nový stavebný zákon, ktorý nadobudne účinnosť už budúci mesiac, od 1. apríla 2025, so sebou prináša množstvo významných zmien, ktoré by mali výrazne ovplyvniť výstavbu a stavebné konania na Slovensku. Hlavným cieľom je zefektívniť procesy v oblasti výstavby, znížiť administratívnu záťaž a posilniť profesionalizáciu štátnej stavebnej správy. Oplatí sa teda plánovať stavbu alebo rekonštrukciu práve teraz?
Stavebné konanie bude jednoduchšie
Ak sa chystáte v dohľadnej dobe stavať drobnú stavbu do 50m², väčšina stavieb by mala podliehať len ohlasovacej povinnosti. Jedná sa však hlavne o stavby, ktoré budú postavené na súkromných pozemkoch. Doposiaľ bolo na tieto drobné stavby potrebné stavebné povolenie, ohláška bola možná len pre stavby do veľkosti maximálne 25m².
Príklad: Ak si chcete na svojom pozemku postaviť garáž, prístrešok, záhradný altánok a iné s rozlohou do 50m², stačí ju ohlásiť na stavebnom úrade a nemusíte čakať na schválenie stavebného povolenia. To vám môže ušetriť niekoľko týždňov až mesiacov čakania.
Ďalšou zásadnou zmenou je zlúčenie územného a stavebného konania do jedného konania o stavebnom zámere. Po novom sa tento proces bude nazývať Zlúčené konanie o stavebnom zámere, čím sa celý schvaľovací proces zjednoduší. Vďaka tomu by sa mal celý proces skrátiť na maximálne 30 dní, čo je výrazné zrýchlenie oproti súčasnej praxi.
Príklad: Podľa nového zákona stačí podať jednu žiadosť,, v ktorej úrad naraz posúdi umiestnenie domu aj samotnú výstavbu. Celý proces by mal byť hotový do 30 dní, čo mu umožní začať stavať omnoho skôr.
Čierne stavby - legalizácia a sankcie
Ak ste v minulosti postavili dom alebo inú stavbu bez stavebného povolenia, nový zákon vám dá šancu na jej dodatočnú legalizáciu. Počas stanovenej lehoty bude musieť majiteľ vykonať potrebné kroky na zlegalizovanie stavby, inak môže byť stavba odstránená. Ak stavba funguje dlhodobo bez problémov, môže získať oficiálne povolenie po splnení stanovených podmienok. Následne stavebný úrad vydá rozhodnutie o spôsobilosti stavby na užívanie, ktoré má rovnakú váhu ako kolaudácia.
Príklad: Predstavte si, že Váš starý otec pred 30 rokmi postavil pri dome malú letnú kuchyňu, no nikdy ju oficiálne neskolaudoval. Ak sa stavba dlhé roky bez problémov užívala, teraz ju bude možné dodatočne legalizovať jednoduchším spôsobom.
Naopak pri nelegálnych stavbách postavených po nadobudnutí účinnosti nového zákona sa výrazne sprísnia sankcie. Ak niekto postaví dom bez povolenia, hrozí mu vyššia pokuta alebo dokonca povinnosť stavbu odstrániť. Tieto sankcie by mali odradiť stavebníkov od porušovania stavebných predpisov.
Nová definícia jednoduchých stavieb
Drobné stavby a stavebné úpravy, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti viac ako dva metre od susedného pozemku, nebude potrebné ohlasovať na príslušnom stavebnom úrade. Tým sa výrazne zjednoduší celý proces výstavby alebo rekonštrukcie.
Príklady: Ak si chcete vo svojej záhrade postaviť drevený prístrešok na náradie (napr.3×4m), malý skleník, altánok, dreváreň na uskladnenie dreva alebo záhradné jazierko, ktoré budú aspoň 2 metre od plota suseda, nebudete ich musieť nikde nahlasovať. Ušetríte si tak čas aj administratívne starosti.
Naopak, ak plánujete väčšiu stavbu, stále bude potrebné jej posúdenie stavebným úradom. Po novom však bude platiť nový stavebný zákon, vďaka ktorému sa celý proces zrýchli, keďže posudzovanie prebehne prostredníctvom konania o stavebnom zámere.
Ako sa pripraviť na zmeny?
Ak plánujete v blízkej dobe stavbu alebo rekonštrukciu, je dobré sa vopred oboznámiť s novým stavebným zákom. Ak si nie ste istí, aké povinnosti sa na vás vzťahujú, obráťte sa na skúseného stavebníka alebo realitného makléra.
Nemáte čas čítať? Vypočujte si ministra dopravy vo videu ↓