Nový stavebný zákon: So stavbou sa podľa ministerstva oplatí počkať
Vláda schválila nové znenie stavebného zákona. Nový stavebný zákon prichádza s cieľom zjednodušiť a urýchliť stavebné procesy. Novinkou je napríklad zvýšenie maximálnej plochy drobnej stavby na 50m², zlúčenie územného a stavebného konania pre jednoduché a väčšie stavby či povinné lehoty pre stavebné úrady a právnické osoby.
Ako bude vyzerať realitný trh v budúcom roku?
S kúpou neváhajte, s predajom počkajte. Realitný trh čakajú veľké zmeny a najmä zdražovanie. Daň z pridanej hodnoty vo výške 23% a znížené úroky na hypotekárnych úveroch môžu poriadne zamiešať situáciu na trhu s realitami. Ceny môžu vystreliť do astronomických výšok.
Do katastra sa už tak ľahko nedostaneme. Aké zmeny prinesie novela zákona?
Už dlhší čas sa rozpráva o novele zákona, ktorá plánuje zásadné zmeny pre zisťovanie údajov z katastra nehnuteľností a zároveň sa plánujú aj zmeny pri podávaní návrhov na vklad kúpnych a darovacích zmlúv.
Rodina ako podnájomníci? Poznáme riešenie, ktoré ochráni aj majteľa bytu
Získať prenájom ako mladá rodina býva častokrát veľmi zložité, najmä pokiaľ sú v rodine maloleté deti. Dieťa je chránená osoba a ak aj vznikajú komplikácie, napríklad s neplatením nájmu, majiteľ bytu nezmôže nič, nakoľko rodinu s maloletým dieťaťom vyhodiť nemôže. Ak máte uzatvorenú zmluvu a nie ste s nájomníkmi spokojní, napríklad z dôvodu neplatenia či neprispôsobivosti, musíte im zo zákona nájsť náhradné bývanie.
Končí vám fixácia hypotéky? Tieto tipy vám môžu pomôcť ušetriť
Hypotekárny úver má určitú dobu fixácie, kedy máte fixovanú výšku úrokovej sadzby na určitú dobu. Ak ste si hypotéku brali v roku 2014, úrokové sadzby v tej dobe boli výrazne odlišné od súčasných. Po desiatich rokoch tak prichádza čas na zmenu a s koncom fixačného obdobia aj nové možnosti, no v neposlednom rade výrazne vyššie úrokové sadzby. Aké možnosti sa v súčasnosti naskytujú pre riešenie tejto situácie? Banka, v ktorej máte aktuálne hypotekárny úver má povinnosť oboznámiť vás o zmene úrokovej sazdby, pričom počas tejto doby máte čas na rozhodnutie sa, čo ďalej.
Aj nájom sa môže predražiť. Na čo si dať pozor?
Pri vytváraní nájomnej zmluvy je dobré si v podmienkach nájmu uviesť presné povinnosti a práva oboch strán. Pokiaľ sa tak neudeje, môžu neskôr vznikať problémy, ktorými trpí jedna alebo druhá strana. Jedná sa najmä o investíciu do bytu, ktorý je v nájme. Kto má čo zaplatiť? To je otázka, ktorú rieši mnoho nájomníkov a prenajímateľov.
Oplatí sa pred predajom domu investovať do jeho renovácie?
Ak sa chystáte predávať nehnuteľnosť, mali by ste prehodnotiť, či je vhodné niektoré časti domu renovovať, alebo nie. Niektoré renovácie totiž môžu kupujúcich, ktorí majú napríklad odlišný štýl, odradiť od kúpy. Kam sa teda investovať oplatí a ktoré vylepšenia neprinášajú návratnosť takú, ako by ste si predstavovali?
Vecné bremeno pri nehnuteľnostiach – strašiak alebo dobrý pomocník?
Na čo slúži vecné bremeno? Dokážeme zistiť, či je na konkrétnej nehnuteľnosti zriadené? Môže ovplyvniť kúpu či predaj nehnuteľnosti? Aj na tieto otázky mám pre Vás odpoveď.
Vlastníte byt? Tieto práva a povinnosti sa vás týkajú
Pokiaľ vlastníte byt, prípadne sa chystáte byt kupovať, mali by ste vedieť, že okrem práv budete mať pravdepodobne aj rôzne povinnosti. Oproti majiteľom rodinného domu musíte znášať rôzne obmedzenia spájajúce sa práve s bývaním v bytovom dome a právami ostatných obyvateľov. Všetky zmeny, úpravy či starostlivosť o spoločné priestory by ste mali riešiť so susedmi, správcom bytového domu či bytovým družstvom a pri návrhoch na úpravy sa musíte všetci zhodnúť. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko sa vás týka a na čo si ako vlastník bytu musíte dávať pozor.
Dlhodobý versus krátkodobý prenájom – čo sa oplatí viac?
Investovanie do realít je stále jedným z najbezpečnejších spôsobov zhodnocovania vlastných financií. Ak si kúpite investičný byt, mali by ste sa rozhodnúť, či ho budete využívať na dlhodobý alebo krátkodobý prenájom.